Lider Ülkeler ve Türkiye’nin Konumu

Türkiye’ye en çok rağbet gösteren ülkeler arasında ise Almanya, Hollanda, Avusturya ve İngiltere sayılabilir. Türkiye’ye her yıl ortalama 200.000 sağlık turisti geliyor. İşletmeciler, bıraktıkları kâr payı nedeniyle, kişi başına ortalama 500 Euro harcama yapan sağlık turistlerini tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Özel hastanelerin dünya standartlarındaki altyapısı, başta hekimler olmak üzere sağlık hizmet sunucularının eğitim ve deneyim seviyesi, fiyat avantajları, eşsiz doğal ve tarihi zenginlikler gibi özellikler, Türkiye’nin sağlık turizmi sektöründeki güçlü yanlarını oluşturuyor. Sektörün iyi organize olmaması ve sistemdeki karmaşanın henüz giderilememiş olması gibi özellikler ise kısa zamanda üstesinden gelinebilecek eksiklikler olarak sıralanıyor. Türkiye’nin uluslararası sağlık turizminden hak ettiği payı almasını engelleyen bir diğer eksiklik ise sahip olduğu kaynakların ve avantajların etkili bir şekilde tanıtılamıyor olması.

Bir Avrupa ülkesinde lazerle göz tedavisi 4.000–5.000 Euro arasında değişirken, bu fiyat Türkiye’de 500-600 Euro civarında. Ancak bir konuya dikkat çekmek gerekiyor: Yapılan araştırmalara göre sağlık turizminde kaliteden ödün vermek pahasına fiyat düşürmek, müşteri sayısını arttırmıyor.

Özellikle 11 Eylül olaylarının ardından, güvenlik nedeniyle Arap ve Orta Doğu ülkelerindeki insanların vize sorunu yaşadıkları bilinen bir gerçek. Dolayısıyla tedavi olmak için yurtdışına çıkması şart olan insanlar için Türkiye bulunmaz bir şans niteliğinde. Daha önce Türkiye’yi 2. seçenek olarak değerlendiren Doğulu sağlık turistleri için, artık Türkiye ilk tercih haline geldi.

Yazar Hakkında :

Yazmaya Başlayın ve enter tuşuna basın