Yakını Görememe Sorunu

Uzak-yakın birarada camlı (multifokal) gözlükler
 
Bu gözlüklerin üst kısmı uzağa bakmak için, alt kısmı yakına bakmak için numaralandırılmıştır. Bu gözlükler eğer uzak görmeniz de bozuksa avantajlıdır. Böylece ayrı ayrı 2 adet gözlüğe gerek kalmaz. Bu camların gözlük çerçevesine doğru odaklanarak yerleştirilmesi gerekir. Yoksa rahat kullanamayabilirsiniz.
 
Uzak-yakın birarada kontakt lensler
 
Gözlük takmak istemiyorsanız, kontakt lens deneyebilirsiniz. Kontakt lens deneyen 100 hastadan 70’i bu kontakt lenslerle tatminkar bir uzak ve yakın görüşü elde edebilmektedir.
 
CK (Kondüktif Keratoplasti)
 
Son yıllarda radyofrekans tedavisi ile yakını görememe problemi çözülebilmektedir. Bu tedavi sadece tek göze uygulanmaktadır. Tedavi uygulanan göz miyop hale gelmekte, böylece uzak görüşünde azalma meydana gelmektedir. CK tedavisinin 1-3 yıl içinde etkisi geçmekte ve yenilenmesi gerekmektedir.
 
Presbi LASIK

 
Hipermetrop hastalara tek göze standart LASIK, diğer göze presbi LASIK yapılmaktadır. Standart LASIK yapılan gözde uzak gözlük ihtiyacı ortadan kalkmakta, yakın gözlüğünü numarası düşmektedir. Presbi LASIK yapılan göz ise miyop hale getirilerek, yakını görmesi sağlanmakta, ama uzak görüşü keskin olmamaktadır.

Yazar Hakkında :

Yazmaya Başlayın ve enter tuşuna basın